bezpieczne oprogramowanie

Sklep internetowy w modelu SaaS

Rosnąca szybkość i jakość połączeń internetowych, wymusza na dostawcach usług dostosowanie ich do wymagań technologii chmury. Przykładem jest tu model SaaS, w oparciu o który pracuje coraz liczniejsza grupa programów komputerowych.

Czym jest SaaS?

SaaS to model zdalnego świadczenia usługi w oparciu o technologię chmury. System ten jest w pełni kliencki, co oznacza, że w obrębie jednej chmury mamy do czynienia z systemami należącymi do różnych Klientów. W modelu SaaS użytkownik (Klient) nie jest bezpośrednim właścicielem oprogramowania, lecz jego najemcą, co zresztą wynika z odpowiednich umów zawartych pomiędzy nim a właścicielem oprogramowania.

SaaS a sklep internetowy

Sklep internetowy w modelu SaaS działa podobnie. Mamy tu do czynienia z oprogramowaniem, które w pewnych granicach (ustalonych przez właściciela), może być modyfikowane działaniami Klienta. To Klient decyduje o wyglądzie sklepu, obsługiwanych wtyczkach i integracjach a także o wydajności i płynności działania sklepu.

SaaS a pieniądze

Motywem przewodnim dla powstania SaaS stała się redukcja kosztów, które obejmowały nie tylko wydane środki, ale też czas, jaki był wymagany do instalacji i wdrażania oprogramowania sklepu.

Według danych ISOF.pl, system SaaS redukuje koszty stworzenia i wdrożenia sklepu internetowego nawet do około 40 procent ich początkowej wartości. Ponadto model SaaS daje Klientowi wręcz niewiarygodne możliwości, ograniczane wyłącznie przez moc przerobową serwera w chmurze. Przypomnijmy, że sklep internetowy w modelu SaaS nie wymaga zastosowania jakiegokolwiek softu na stacji roboczej Klienta!

Dla kogo jest ten system?

Model SaaS sprawdza się wszędzie tam, gdzie wymagana jest wysoka automatyzacja realizowanych usług, przedkładająca się na wręcz minimalne zaangażowanie ze strony Klienta. Może on tym samym skupić się bezpośrednio na marketingu a nie – jak to miało miejsce w tradycyjnych modelach – na poszczególnych aspektach technicznych.

Trzeba pamiętać, że sklep internetowy w modelu SaaS ogranicza nas do funkcji dostępnych w platformie sklepowej. Jeśli potrzebujemy funkcji dopasowanych idealnie do naszych potrzeb to lepszym rozwiązaniem będzie dedykowany system e-commerce. Takie rozwiązanie niestety traci wszystkie atuty którymi dysponuje sklep w modelu SaaS.

Dodaj komentarz